Severský filmový podzim

Na měsíc listopad připravil Severský filmový klub filmový festival nazvaný Severský filmový podzim. Od neděle do středy tentokrát uvidíte devět filmů z Dánska, Švédska a Norska. Jako vždy pamatujeme i na sluchově postižené diváky a tři z filmů (Jen mraky hýbou hvězdami, Nepřítel lidu a Original) budou uvedeny s rozšířenými titulky pro neslyšící a na své si tentokrát přijdou i malí diváci uvedením rodinného filmu Jen mraky hýbou hvězdami.
Festival otevírá v neděli 14. 11. v 16:00 (Brno 16:30) zmíněný rodinný film Jen mraky hýbou hvězdami (Bare skyer beveger stjernene). Norské drama pojednává o ztrátě v rodině způsobené nemocí a postupném vyrovnávání se s ní z pohledu jedenáctileté Marie.
V 18:00 (Brno 18:45) následuje norský snímek Nepřítel lidu (En Folkefiende) podle stejnojmenného dramatu Henrika Ibsena, který bylo možné bez potíží zasadit do dnešní doby, neboť témata jako konflikt spravedlnosti s mocenskými zájmy a následné zbavování se svých „nepřátel“, kteří tyto zájmy ohrožují, jsou velmi aktuální i dnes.
severský filmový podzim
Jako poslední tento den bude ve 20:00 (Brno 21:00) uveden dánský snímek Thomase Vintenberga Největší hrdinové (De Storste helte), road-movie v severském stylu se vším, co k tomu patří – se zběsilým mixem dramatu, humoru, napětí a zejména s ústřední dvojicí Thomas Bo Larsen / Ulrich Thomsen, která filmu dodává na tempu.
Druhý den přehlídky 15. 11. začínáme v 18:00 (v Brně 18:45) norským film Pět lží (5 logner). Tato směsice komedie a dramatu pojednává o třech outsiderech, kteří žijí ve stínu Norska, jak ho známe – plného úspěchu a blahobytu, ovšem i ti si zaslouží své místo pod sluncem. Ve 20:00 (v Brně ve 21:00) následuje dánské drama Síla Severu (Nordkraft), zaměřené na tři mladé lidi v zajetí současných nebo minulých drogových závislostí, kteří se každý po svém snaží o únik a změnu.
V úterý 16. listopadu je na programu v 18:00 (Brno 18:45) Dům bláznů (De gales hus), norské drama o dívce, kterou hledání úniku před světem zavede do psychiatrické léčebny, kde prochází všelijakými terapiemi a kde se také setkává s nejrůznějšími, jen ne obyčejnými lidmi, kteří mají ovšem něco do sebe. Ve 20:00 (v Brně 21:00) bude uveden švédský snímek Lidé z Dalarny (Masjävlar), o venkovanech v odlehlé krajině Dalarny, o Mie, která odtamtud kdysi odešla do města, o starých bolístkách, které si snad všichni v sobě chovají a které vyplavou na povrch přesně v ten správný čas – na oslavě narozenin hlavy rodiny a místní autority.
Poslední den festivalu 17. listopadu uvidíte nejprve v 18:00 (Brno 18:45) dánsko-švédský film Originál (Original), v němž se Henry rozhodne, že přestane být chameleonem a chovat se podle představ ostatních a stane se originálem. Že cesta nebude přímá, je jasné, zvlášť když si k tomu přibere pár drobných úkolů, jako osvobodit matku z ústavu nebo najít pravou lásku. Posledním snímkem festivalu Severský filmový podzim bude ve 20:00 (21:00 v Brně) dánsko-švédský thriller Co nikdo neví (Det som ingen ved) o tom, jak zdánlivě náhodná rodinná tragédie pomůže poodhalit fakta o nejbližších příbuzných, o kterých předtím nikdo neměl ani tušení… Promítáme v HD kvalitě!
Na vaši návštěvu se těší
Severský filmový klub
www.sfklub.cz

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *