XVIII. mezinárodní kytarový festival a kurzy BRNO´09

XVIII. mezinárodní kytarový festival a kurzy BRNO´09
– Největší kytarový festival svého druhu u nás, na němž mj. vystoupí i dva nositelé americké Grammy 2005 přes všechny žánry Andrew York a Scott Tennant.
Termíny konání: 9. 8. – 15. 8. 2009
Kytarová soutěž GUITARTALENT: 11. a 12. 8. 2009
JEDNOTLIVÉ KONCERTY
9. 8. JOSÉ ANTONIO RODRÍGUEZ QUINTETO – flamenco de Cordoba, Španělsko
José Antonio Rodríguez – kytara, Francisco Javier Gallardo – kytara,
Rosario Toledo – tanec, Sebastián Cruz – zpěv, Agustín Díassera – cajón
10. 8. ADREW YORK, USA
11. 8. JUAN PACO ORTIZ, Špan ělsko
12. 8. SCOTT TENNANT, USA
13. 8. SILESIAN GUITAR OCTET, Polsko
RAMIRO MARTINÉZ PIŇA, Mexiko
14. 8. JUAN FALÚ, Argentina
Výuka v kurzech + porota soutěže:
SCOTT TENNANT, USA
ADREW YORK, USA
JUAN PACO ORTIZ, Španělsko
JUAN FALÚ, Argentina
PAUL FOWLES, Anglie
MILAN TESAŘ
VLADISLAV BLÁHA
ZDENĚK DVOŘÁK
LUCIO DOSSO, Itálie
LUCIANO TORTORELLI, Itálie
IGOR SHOSHYN, Bělorusko
Přednášky – pozvaní hosté:
Maria Linneman, Německo, Paul Fowles, Classical Guitar magazine, Masaki Sakurai – mistr kytarář kytar Masaru Kohno, Claudio Liviero, Itálie, Sanja Milutinovic, Srbsko
Doc. PhDr. Jiří Kulka, CSc. – hudební psychologie, Řešení psychických faktorů a vlivů na interpretaci, hudebně – psychologická poradna pro účastníky MKFB
Umělecké vedení festivalu:
Vladislav Bláha
Kurzy a přednášky festivalu jsou zaměřeny především na výuku hry na kytaru a vedle řady dalších významných umělců jej povedou pedagogické osobnosti patřící celosvětově mezi nejvýznamnější svého oboru: Scott Tennant – jeho „Pumping Nylon“ je celosvětovým bestsellerem a kultovním dílem kytarové pedagogiky. Je členem Los Angeles Guitar Quartet-světově nejlepšího kytarového kvarteta nositele Grammy, sám jeden z nejlepších kytaristů světa, stejně jako i další člen LAQ kytarista a skladatel Andrew York.
Maria Linnemann – věhlasná německá hudební pedagožka, která m.j. složila i přes 500 melodických skladeb pro kytaru používaných ve výuce u nás i po celém světě
Talentovaní mladí hráči na kytaru mohou předvést své umění v kytarové soutěži GUITARTALENT´08 , která v kategoriích do 12 a 16 let proběhne v rámci festivalu 11. a 12. 8. /ceny: koncertní koncertní kytara Schneider, luxusní kytarové pouzdro IKA a další ceny/.
XVIII. mezinárodní kytarový festival a kurzy BRNO´09 , 9. 8. – 15. 8. 2009, /dále MKFB/ patří k nejvýznamnějším kytarovým festivalům ve střední Evropě. Festival spolupořádá Brněnské kulturní centrum a Česká kytarová společnost , občanské sdružení, která je následníkem a ve své činnosti organizačně přímo navázala na činnost předchozí Českou společnost klasické kytary při České hudební společnosti, která festival v předchozích ročnících organizovala a vznikla po jejím rozpadu na jednotlivé složky. Koncerty MKFB každoročně navštěvují vedle veřejnosti zejména i profesionální zájemci o tento nástroj ze stran studentů a pedagogů hry na klasickou kytaru a to každoročně průměrně z 15 států Evropy a zámoří (např.: Itálie, Ukrajina, Polsko, Maďarsko, Rakousko, Německo, USA, Mexiko, Japonsko, JAR, Austrálie ad).
Vysokou úroveň a oblibu MKFB potvrzují články v odborných našich a zahraničních hudebních časopisech v Anglii, Japonsku, USA, Itálii, Polsku, Francii, Německu, Belgii, Bělorusku ad. zemích i recenze v denním tisku, které hodnotí festival velmi pozitivně.
Pořadatelé festivalu se snaží každoročně posunout úroveň festivalu ještě o kousek výše. Světově renomovaní umělci jako jsou například Jorge Cardoso, Jorge Morel, Roland Dyens, Scott Tennant a řada dalších každoročně přináší do Brna nejen vysokou estetickou kvalitu svojí mistrovsky provedenou hodnotnou interpretací a pomáhají tak rozšířit pomocí kytary řady zájemců o klasickou hudbu. Řada interpretů pozvaných na festival je pedagogy Vysokých hudebních škol a konzervatoří (Mozarteum v Salzburgu, Schola cantorum v Basileji, Conservatoire v Paříži, Royal College v Londýně, AMU, JAMU , VŠMU ad.). Bývá součástí akcí Brněnského kulturního léta, v rámci něhož Česká kytarová společnost o.s. spolupracuje s Brněnským kulturním centrem. Umělecky festival garantuje a vede koncertní kytarista Mgr. Vladislav Bláha, ArtD., pedagog JAMU a Konzervatoře Brno.
guitar
Kontaktní informace:
Mgr. Vladislav Bláha, ArtD.
http://vlblaha.sky.cz
umělecký ředitel MKFB´09
pedagog JAMU v Brně
koncertní kytarista

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *