Tradiční košt svatomartinského vína v Brně


Již tradičně na Martina proběhne na brněnském náměstí Svobody Svatomartinský košt. Slavnostní otevření první lahve se uskuteční 11. 11. 2010 v 11 hodin. Návštěvníci se můžou těšit na degustaci 100 vzorků Svatomartinských vín.
Historie Svatomartinského
Svátek svatého Martina bývá s napětím očekáván nejen kvůli pranostice o bílém koni. 11. listopadu se totiž otevírají první láhve vína pocházejícího z podzimní sklizně. A pokud se mladé svatomartinské víno vyvede, znamená to, že bude kvalitní celý ročník.
Tradice svatomartinského vína se po staletí vyvíjela zcela svébytným způsobem, vycházejícím z koloritu českých zemí, především Moravy. Tady mladé víno získalo svůj název podle pravidelného otvírání a prvního ochutnávání v den sv. Martina, tedy symbolicky 11. 11. Jméno svatomartinské, spojené s vítáním nového vína se začalo užívat již na dvoře císaře Josefa II. Tehdy končila vinařům pracujícím u větších sedláků služba. V tu dobu byla již některá vína ve sklepě „vyčištěna“, a proto bylo zvykem ochutnat novou úrodu. Svatomartinské tak bylo vždy spjato s časem bohatého hodování a bujarého veselí. Odtud pochází dnes již tradiční spojení – svatomartinská husa se svatomartinským vínem. Toto období připadalo na dobu, kdy sklizeň již byla v bezpečí pod střechou a za dveřmi čekal klidný Advent spojený s předvánočním půstem.
Příjemný zvyk dobrého jídla a pití přetrval do dnešní doby. Lidé v době vrcholícího podzimu rádi využijí příchodu mladého vína jako příležitosti pro pobavení a setkání s přáteli. Tradice svatomartinského vína je v České republice živá dodnes a zvolna se dostává také na Slovensko. Zásluhu má nejen vynikající práce vinařů, ale také propagace značky SVATOMARTINSKÉ, která garantuje vysokou kvalitu mladých moravských a českých vín.
Fakt, že zájem o svatomartinská vína roste dokládá stále větší poptávka. Zatímco v roce 2008 přišlo na trh asi 750 000 lahví s označením SVATOMARTINSKÉ, loni jich bylo již 1 100 000 (cca. 350 tisíc bílého, 300 tisíc růžového a 450 tisíc červeného vína). Dá se očekávat, že vzrůstající trend bude pokračovat i v následujících letech.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *